Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi

BAU Hub Girişimi Quark Optical’in Ar-Ge Projesi Deseklenmeye Hak Kazandı!

BAU Hub Girişimi Quark Optical'in Ar-Ge Projesi Deseklenmeye Hak Kazandı!

Bahçeşehir Üniversitesi’nin girişimci ekibi Quark Optical’in kurucusu Burak Şükrü Çetinkaya, TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında 18 ay süreyle devam edecek projeleri için 3.800.000 TL destek kazandı.

 

Quark Optical’in geliştirdiği “Zaman Dijital Dönüştürücü ve Korelasyon Cihazı (TDCC)”, gelen optik sinyaller arasındaki zamanı hassas bir şekilde ölçerek, korelasyon analizi yapabilen bir cihaz.

 

Elektro-optik  gibi alanlarda yerli ve milli donanım ihtiyaçlarının yenilikçi ve ileri teknoloji ürünleriyle desteklenmesi, donanım girişimcilerinin sektördeki ilerlemeye katkısını ve rekabet gücünü artırıyor. Bir donanım girişimi olan QuarkOptical kuruluşundan bu yana Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden hem TÜBİTAK TEYDEB destekleri hem de öz kaynakları ile devam ediyor.

 

Bahçeşehir Üniversitesi’nin girişimci ruhu ve Ar-Ge odaklı yaklaşımı, Quark Optical gibi projelerin başarısında önemli bir rol oynuyor. Bahçeşehir Üniversitesi, uzun yıllardır donanım girişimcilerine kaynak ve imkanlar sunarak zorlu teknik gelişim ve ticarileşme serüvenlerinde girişimcilerinin yanında yer alıyor. Girişimcilerine, öğrencilere ve araştırmacılara sunduğu fırsatlarla dikkat çeken Bahçeşehir Üniversitesi, Ar-Ge ve girişimcilik alanlarında uluslararası standartlarda bir ortam sağlamayı amaçlıyor. Bu çabalarıyla, Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik dönüşümüne önemli katkılar sağlıyor.