Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi

BAU Hub girişimi Uniqgene, Fenerbahçe Futbol Akademisi ile Pilot Uygulama Başlattı

BAU Hub girişimi UNIQGENE, “SPOR İNOVASYON HIZLANDIRICI PROGRAMI” KAPSAMINDA FENERBAHÇE FUTBOL AKADEMİMİZ İLE PİLOT UYGULAMA BAŞLATTI

 

 

Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 Fenerbahçe Derneği ve dünyanın en büyük küresel spor inovasyonu ekosistemi olan HYPE Sports Innovation arasındaki iş birliği ile 2021 Aralık ayında ‘Spor İnovasyon Hızlandırıcı Programı’nı’ hayata geçirmişti.

 

Sporda yenilikçi teknolojileri belirleyen program kapsamında gerçekleştirilen Fenerbahçe Sports Innovations Demo Day projelerinde ilk 3’te yer alarak pilot uygulama yapma fırsatı kazanan Uniqgene, ilk adımını Fenerbahçe Futbol Akademisinin oyuncuları ile başlattı.

 

Programın tek Türk girişimcisi Uniqgene, Futbol Akademisi sporcularına spor genetiği testleri yaparak, sporcuların performanslarını geliştirmeyi amaçlıyor.

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu Yasemin Ük ve Seher Yurt girişimcileri tarafından kurulan ve genetik test analizi çözümleri ile sporcuların potansiyelini keşfetmeyi sağlayan Uniqgene, gerçekleştirdikleri pilot uygulama ile ilk etap testlerini 14 Eylül 2022 tarihinde Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis ve Fikirtepe Tesisleri’nde yaptı. Sporcularımızın testlerini gerçekleştirirken aynı zamanda Fenerbahçe akademisinin antrenörlerine süreç boyunca yürütülecek genetik testlerin spor içindeki uygulamaları ve faydaları konuları hakkında bilgiler verildi.

 

Uniqgene’in kurucusu Yasemin Ük: “Gerçekleştirilen Uniqgene Genetik Testleri ile Fenerbahçe Futbol Akademi bünyesinde bulunan sporcuların; kas yapısı, enerji metabolizması, oksijen kapasitesi, dolaşım sisteminin antrenmana adaptasyonu, sakatlanma riski, laktat birikimi ve motor öğrenme becerilerine dair toplamda 7 farklı parametrede 12 gen bölgesini test ettik.  Sonuçlar kişiselleştirilmiş bir rapor halinde sunulacak” dedi. Yasemin Ük, “Uniqgene ile ilgili en çok merak edilen soru da testlerin yurt dışına gönderilip gönderilmediği. Testlerin tamamı Türkiye’deki laboratuvarımızda, %100 güvenli şekilde ve kişisel veri tutulmadan sonuçlanıyor” diye ekledi.

 

Spor teknolojileri alanındaki çalışmalar ve Uniqgene iş birliği ile ilgili olarak 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Perahya: “Uniqgene ile bizim için çok değerli alt yapı oyuncularımızın potansiyelini bir üst seviyeye taşıyacağımıza inancımız sonsuz. Spor inovasyonu konusunda Türkiye’nin böyle değerli girişimler çıkardığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.’’ ifadelerini kullandı.  

 

Uniqgene Testleri Sporculara Ne Sağlayacak?

 

Uniqgene ekibi ile test edilen sporcuların fiziksel verileri düzenli aralıklarla alınarak oyuncu takip sistemi sağlanacak. Bu fiziksel veriler, Uniqgene algoritmasıyla makine öğrenmesi yöntemiyle işlenerek genetik ve fiziksel verilerin birlikte yorumlanması sağlanacak. Bu sonuçlar Kulübe düzenli olarak raporlanacak.

İlk etap test sonuçlarının Fenerbahçe Spor Kulübü ile paylaşılmasının ardından hız kesmeden planlanan diğer sporcularımızın testlerine başlanılacak. Planlandığı üzere bu sezonda 600’den fazla sporcu potansiyellerini Uniqgene Genetik Testleri ile keşfederek daha sağlıklı ve bilinçli bir spor hayatına sahip olmaları konusunda öngörü ve destek almış olacak.