Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi

Erasmusdays ’22

Erasmusdays, İstanbul Valiliği ve CORBIZ işbirliğiyle Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Programın başlangıcında BAU Hub Kuluçka Merkezi yöneticisi Evren Değerlier, Bahçeşehir Üniversitesinin girişimciliğe verdiği öneme değinerek BAU Hub programları hakkında katılımcılara değerli bilgiler verdi.

Açılış konuşmasını Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunç Bozbura’nın yaptığı etkinlikte Avrupa Birliği ve Erasmus projelerinin kişisel gelişimlerine ve kariyerlerine yön vereceğini belirten Bozbura, Avrupa Birliği projeleri ile birlikte kazanılacak network imkanlarını ve farklı kültürlerden insanlar ile birlikte geliştirilen projelerin önemini aktardı. Prof. Dr. Tunç Bozbura, “Geçmişte kariyer planı yaptığımızda önümüzdeki yol haritası belliydi, fakat şuan çok gri. Dünya öylesine hızlı değişiyor ki bugünden temellerinizi attığınız her girişim sizi bir adım öne çıkacak. Gelecek için sürdürülebilir ve çevresel farkındalığı şimdiden kazanmanız sizi hayatta her zaman gelişen, yenilikçi ve bilinçli bir birey yapacaktır.” şeklinde ifade etti.

“15 yıl önce dersine girdiğim salonda böyle bir konferans vermek beni duygulandırdı.”

 

CORBIZ firmasının kurucusu Enes Övünç, Bahçeşehir Üniversitesindeki Fazıl Say Konferans Salonunda “15 yıl önce dersine girdiğim salonda böyle bir konferans vermek beni duygulandırdı” ifadelerini kullanarak Bahçeşehir Üniversitesinden mezun olduktan sonra yeniden öğrencilerle buluşmanın ve gençlerle bir araya gelmenin heyecanını yaşadı. Övünç, gençlerle birlikte çalışmayı çok sevdiğini ve Erasmus programlarının gençleri heyecanlandırdığı gibi kendisini de heyecanlandırdığını belirterek CORBIZ firmasının Erasmus programları ile ilgili yaptığı faaliyetler hakkında katılımcıların ihtiyaç duyduğu bilgileri aktardı.
Bahçeşehir Üniversitesi’nin Erasmus+ birimi Enstitü Koordinatörü Aylin Can, katılımcılara Erasmus programları hakkında bilgilendirme yaparken aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesinin anlaşmalı olduğu 200’den fazla Erasmus olduğunu belirterek BAU’nun geçtiğimiz yıl 400’den fazla Erasmus öğrencisini ağırladığını ifade etti.
İstanbul Valiliğinin alt birimi olarak hizmet veren Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu AB Koordinatör Vekili Fatma Eroğlan, kurum tanıtımı yaparak Erasmus proje örneklerini anlattığı bir sunum ile katılımcılara değerli bilgiler verdi. Eroğlan, İstanbul Valiliğinin Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik proje ve programların öneminden bahsetti.

 

“Bu salonda bulunan 1 kişiyi Malta’ya göndereceğiz.”

 

CORBIZ Proje Uzman Yardımcısı Umay Sena Uğurtay, konuşmasına “Salondan erken çıkanlar çok şanssız, çünkü bu salondan bir kişiyi Malta’ya göndereceğiz.” diyerek başladı. CORBIZ firmasının yaptığı çalışmalar ve İstanbul Valiliği ile birlikte BAU’nun ev sahipliğinde düzenlenen Erasmusdays etkinliğinin önemine değinen Uğurtay, Erasmus Staj Programları ve Avrupa Dayanışma Programı hakkında bilgi verdi. Erasmus ile pandemi döneminde İtalya’da 2 ay staj yapma imkanı bulan ve deneyimini katılımcılara aktaran Uğurtay, Erasmus programı sayesinde Avrupa’da bir çok ülkeyi ziyaret ettiğini belirterek “Avrupada hangi ülkeye gittiysem kendimi evimde gibi hissettim” diyerek sözlerine ekledi.
Etkinliğin son aşaması olan networking bölümünde katılımcılar İstanbul Valiliği ve CORBIZ firması yetkilileriyle bir araya gelerek Erasmus programları hakkında merak ettikleri detayları konuşma fırsatı yakaladılar.