Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi

BAU Hub Global Programı: Bahçeşehir Üniversitesi’nin Liderliğinde Türk Girişimciler Avrupa’ya Açılıyor!

 

BAU Hub Global Programı: Bahçeşehir Üniversitesi’nin Liderliğinde Türk Girişimciler Avrupa’ya Açılıyor!

 

Bahçeşehir Üniversitesi, KOSGEB desteğiyle düzenlediği Uluslararası Girişim Hızlandırma Programı BAU Hub Global ile Türk teknoloji girişimcilerini büyük bir başarıya taşıdı. “Yaşam Bilimleri” temasıyla gerçekleşen program, girişimcilere uluslararası platformlarda kazanımlar sağladı ve Avrupa pazarlarında büyük bir fırsat sunarak, Türk teknoloji ekosistemini global arenada güçlendirdi.

 

Program, Avrupa’nın önde gelen girişimcilik üniversitelerinden KU Leuven Üniversitesi teknoparkı içinde ofis açan Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirildi. Türkiye’den çıkan 6 girişim, BAU Hub Global’in sağladığı desteklerle uluslararası pazarlara açılma fırsatı elde etti. Girişimler, Avrupa’daki satış kanalları, kurumlar ve yatırımcılarla etkileşimli 1 aylık yoğun bir eğitim aldı.

 

Programın ilk aşaması global pazardaki önemli paydaş iş birliklerimiz ile Belçika’nın Leuven, Antwerp ve Brüksel bölgelerinde gerçekleşirken, ikinci aşama Hollanda’nın Maastricht ve Almanya’nın Aachen şehirlerinde düzenlendi. Program, Leuven’de başlayarak Türk girişim ekiplerine ekosistemin önemli oyuncuları ile ağ kurma ve stratejik uyum sağlama fırsatı sundu. Leuven.Inc ve Leuven MindGate ile işbirliği içinde olan girişimler, uluslararası büyüme için stratejilerini keskinleştirerek başarı için zemin hazırladılar. Programın ikinci aşamasında, ekipler Maastricht’e adım attı ve etkinlikler, çalıştaylar ve önemli paydaşlarla verimli görüşmelerde bulundular. Stichting Qeske Maastricht ile yapılan işbirliği, girişimlerin stratejilerini daha da geliştirmelerine ve yeni fırsatlarla kalıcı ortaklıklar kurmalarına imkân tanıdı.

 

Girişimciler, program kapsamında deneyimli mentorlar, yatırımcılar ve endüstri uzmanlarıyla bağlantı kurma fırsatına sahip oldu ve yeni ağlar ve kaynaklarla tanışma imkanı buldu. Ayrıca, pazara giriş stratejileri, kültürel farklılıklar ve düzenleyici gereklilikler hakkında rehberlik içeren özel desteklerle donatılarak uluslararası pazarda büyüme potansiyellerini daha da güçlendirdiler.

 

Programın en önemli başarılarından biri de KOSGEB’in finansal desteği sayesinde gerçekleşti. KOSGEB’in vizyonu ve katkısı, programın bu denli başarılı bir şekilde tamamlanıp, Türk girişimcilerin uluslararası arenada güçlenmesine büyük katkı sağladı.,

 

KOSGEB desteği ile hayata geçirilen BAU Hub Global Programı, Türk girişimcilerine sunduğu imkanlarla uluslararası bir başarı hikayesi olarak ön plana çıktı. Girişimciler,  Avrupa’nın önde gelen önemli teknoloji merkezlerinin yer aldığı Belçika, Hollanda ve Almanya pazarında edindikleri deneyim ve bağlantılarla girişimleri özelinde önemli fırsatlar yakladılar. Program, Türkiye’deki teknoloji tabanlı girişim ekiplerinin global pazarda konumlanma, büyüme ve başarısı için sonraki dönemlerde de farklı odak alanlar özelinde kurgulanarak, hayata geçirilmek üzere önemli bir teşvik edici güç olmaya devam ediyor!